Wypełnij poniższe pola i wybierz kocioł idealny dla ciebie!
Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Kominy do kotłów na pellet – dobre odprowadzanie spalin i trwała konstrukcja
Komin jest ważnym elementem systemu ogrzewania, a jego odpowiedni dobór ma duży wpływ na jakość spalania i wygodę użytkownika. Tradycyjnie stosowane piece, najczęściej opalane węglem, powodowały powstawanie spalin o wysokiej temperaturze, do których odprowadzania wystarczały zwykłe kominy murowane z cegieł. Nowoczesne kotły na pelet dostępne w naszym sklepie internetowym są zaprojektowane tak, by spalać paliwo jak najdokładniej, jednocześnie wykorzystując powstające ciepło w maksymalnym stopniu. Stosowane rozwiązania odbierające energię ze spalin przyczyniają się do wzrostu efektywności energetycznej urządzeń, lecz jednocześnie znacznie redukują temperaturę spalin. Chłodniejsze spaliny mają tendencję do znacznie częstszego skraplania się w kominie. Dochodzi wówczas do zjawiska osadzania się tzw. kondensatu, który może łatwo zniszczyć tradycyjny komin. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie stalowych wkładów kominowych.
Stalowe wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej
Wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej jest w dużej mierze odporny na działanie kondensatu. W dodatku, dzięki właściwościom materiału, z którego jest wykonany, nagrzewa się dość szybko i utrzymuje wysoką temperaturę podczas całego okresu pracy kotła. W związku z tym spaliny rzadziej skraplają się na ściankach takiego wkładu i nie zagrażają jego trwałości.
Wkłady stalowe ze stali kwasoodpornej typu 1.4404 nadają się znakomicie do montażu wewnątrz istniejących systemów kominowych. Mają budowę modułową i są bardzo lekkie, co znakomicie ułatwia montaż. Ich budowa gwarantuje dobrą szczelność, a gładkie ścianki wewnętrzne w znacznym stopniu ograniczają osadzanie się sadzy.
Stalowe wkłady kominowe o budowie dwuściennej, z warstwą izolacyjną sprawdzają się bardzo dobrze jako kominy zewnętrzne. Dzięki takiemu rozwiązaniu przeróbki i prace związane z montażem, jakie trzeba wykonać wewnątrz budynku, ograniczają się do absolutnego minimum. Zastosowanie komina zewnętrznego to również znacznie tańsza alternatywa dla kominów murowanych z wkładami ceramicznymi. Co ważne – czas montażu stalowego komina dwuściennego z warstwą izolacyjną jest o wiele krótszy i prostszy.
Stalowe wkłady kominowe – dobór i konserwacja
Przekrój kominów stalowych powinien być zawsze dopasowany do zaleceń producenta pieca. Kominy stalowe montowane w domach mają zazwyczaj średnicę poniżej 200 mm. Należy pamiętać, że komin stalowy również wymaga regularnego czyszczenia, a instalacja kominowa wymaganych przeglądów – tak samo, jak tradycyjne kominy murowane. Obowiązek taki wynika z prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Jest to tym ważniejsze, że kominy te mają małą średnicę i kwestia ich pełnej drożności jest jeszcze bardziej istotna niż przy kominach o większym przekroju.