Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Gorszy pellet: wady taniego opału

Użytkownicy kotłów opalanych pelletem już to wiedzą, ale zainteresowani dopiero kupnem takiego kotła powinni wiedzieć, że cena tego opału niekoniecznie jest dobrym kryterium podczas jego zakupu. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że pellety różnią się między sobą pod względem jakości, a co za tym idzie – kaloryczności oraz wydajności podczas spalania. Dobry pellet drzewny ma gładką fakturę granulek, jednolity kolor drewna z którego został wykonany, wyraźny aromat drewna, ponadto wilgotność w przedziale 12-15%, wagę około 0,6-07 kg/l i wartość opałową około 19 MJ/kg. Szczególnie istotna jest tu wilgotność granulek – ona zapewnia optymalne warunki spalania się pelletu w kotle, zbyt mokry będzie gasł, zaś zbyt suchy za szybko się spali i do uzyskania właściwej sprawności opałowej kotła trzeba go będzie użyć więcej, co w praktyce niweluje różnicę w cenie zakupu opału. Jest więc ona iluzoryczna. A jakie są jeszcze wady taniego opału i po czym można poznać gorszy pellet? Ma on spękaną powierzchnię, nierzadko kruszy się w palcach, nie tonie w wodzie (w przeciwieństwie do dobrego pelletu), zapach gorszego pelletu może też przywodzić na myśl chemiczne dodatki (lakiery, bejce, utwardzacze, konserwanty itp.), bo prawdopodobnie został wykonany nie z odpadów drzewnych, a np. z przemysłu meblarskiego. Taki opał będzie się nie tylko gorzej spalał, doprowadzi też do powstawania większej ilości nagaru, czyli osadzającego się na palniku i ściankach kotła twardego spieku mogącego zablokować funkcjonowanie palnika, mechanizmu odpopielania itp. elementów kotła. Warto wreszcie spojrzeć na długość granulek, przeciętnie granulka ma długość 6-8 mm, jednak na rynku znajdziemy też pellet przemysłowy, którego długość jest większa od tradycyjnego pelletu drzewnego stosowanego w gospodarstwach domowych. Pellet przemysłowy nie jest dostosowany do urządzeń cieplnych w domach, szczególnie tych z automatycznym podajnikiem. Może on więc powodować zacinanie się i blokadę tego mechanizmu, powodując wygaszenie się kotła.

Gorszy pellet – i co dalej?

Czasami jednak okoliczności nie pozwalają na kupno dobrej jakości pelletu (na przykład nie ma w okolicy dystrybutora renomowanego produktu), ale zamierzamy jednak ogrzewać nasze domostwo pelletem. Albo kupiliśmy już złej jakości paliwo, mamy więc do dyspozycji jedynie gorszy pellet. I co dalej?

Jeżeli jeśli jeszcze nie kupiliśmy kotła, warto rozważyć Kołton BioPell-KOMPACT. Jest to kocioł na pellet dostosowany do spalania opału o różnej, również tej gorszej jakości. Zdolność tę zawdzięcza obrotowemu palnikowi firmy KIPI, który można także montować w innych kotłach w celu dostosowania ich do spalania gorszej jakości pelletów. Palnik ten gwarantuje szybkie rozpalenie paliwa, ponadto cechują go obrotowa komora nadmuchowa i obrotowa komora paleniskowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyści się on samodzielnie i nie trzeba już wykonywać tej uciążliwej czynności. Palnik pracuje efektywnie przez cały czas i nie zapycha się, kocioł nie ma więc spadków mocy. W kotle Kołton BioPell-KOMPACT palnik KIPI współpracuje ze sterownikiem regulującym pracę pomp CO i CWU i siłownika zaworu mieszającego, ponadto regulującego ogólną pracę kotła. BioPell-KOMPACT może być obsługiwany i programowany przez WiFi lub moduł telefonii komórkowej, można określić mu tryb pracy (np. wyznaczyć cykl tygodniowy) oraz zdalnie uruchomić lub wygasić. Kocioł został ponadto wyposażony w szereg udogodnień ułatwiających i zabezpieczających jego obsługę, m.in. system pomiaru poziomu paliwa w zbiorniku, czujniki i narzędzia czyszczące, nadto dwa czujniki temperatury w kotle, śluzę grawitacyjną oraz odcięcie prądu w przypadku zagotowania wody w kotle.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl