Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Niska emisja: jak ją obniżyć?

Kocioł powinien spełniać normy emisyjne i sprawności grzewczej. Normy, które powinien spełniać kocioł to PN-EN 303-5: 2012 oraz Ecodesign. W przypadku normy krajowej (EN-PN) im wyższa klasa kotła, tym niższa emisja i zanieczyszczenie środowiska. Ekoprojekt z kolei wskazuje m.in. sezonową sprawność grzewczą przy minimalnej mocy pracy kotła. Regulacje te dotyczą kotłów nowych, jednak należy pamiętać o uchwałach antysmogowych wprowadzanych przez coraz większą liczbę województw: te nakazują wymianę najbardziej trujących kotłów na nowe, spełniające normy. Co prawda oferują zazwyczaj dofinansowanie do kupna nowego kotła, dla wielu gospodarstw jest to jednak wciąż duży wydatek.

Istotny jest wreszcie opał, co wskazują różne regulacje prawne. Promuje się wykorzystanie OZE (odnawialne źródła energii) oraz przyłączanie do istniejących sieci grzewczych. Najpopularniejsze z typów opałów, których spalanie prowadzi do zmniejszenia niskiej emisji  to gaz LPG i CNG, drewno (ze względu na bliski zeru bilans emisji CO2), pellet, słoma i różnego rodzaju biomasa.

Filtr spalin w domowej kotłowni

W przypadku starszych nieco kotłów ograniczenie niskiej emisji może się odbyć poprzez zastosowanie instalacji do mechanicznego, wtórnego odpylania spalin. Jest kilka metod ich odpylania,  filtry spalin w domowej kotłowni mogą być o charakterze filtracyjnym (np. filtry workowe), odśrodkowym, inercyjnym czy absorpcyjnym. Można je montować zarówno wewnątrz kotłowni, jak i na zewnątrz, np. u szczytu komina.

Ciekawą i skuteczną propozycją do odpylania spalin z kotła o niskiej mocy (a takie znajdziemy w domowych kotłowniach) są elektrofiltry. Są to urządzenia o wysokiej sprawności, montowane bądź zaraz za czopuchem, bądź na końcu przewodu kominowego, a ich skuteczność sięga (w zależności od modelu filtra oraz rodzaju i jakości źródła emisji) 60-90%, przy czym nie ograniczają mocy urządzenia grzewczego jak filtry workowe. Do działania wykorzystują siłę elektrostatyczną: cząsteczki pyłu zostają naelektryzowane, przez co osadzają się na elektrodach zbiorczych o przeciwnym ładunku. Metoda ta jest najnowocześniejszą, dostępną obecnie metodą odpylania spalin pochodzących z kotłów użytkowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Przy zastosowaniu wysokiej jakości opału, jest w stanie ograniczyć emisję pyłów do poziomów wymaganych dla kotłów  wyższej klasy.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl