Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Sposoby czyszczenia wymiennika

Przeglądając liczne modele kotłów pod uwagę bierzemy nie tylko cenę, lecz także stopień wymaganej obsługi. Każdy kocioł do prawidłowego działania potrzebuje określonych czynności wykonywanych przez użytkownika. Czas ich trwania zależy od rozwiązań technicznych zastosowanych w wybranym modelu. Aby otrzymać w pełni automatyczny kocioł, do obsługi którego potrzebne są minimalne nakłady czasu potrzebne jest:

  • mechaniczne czyszczenie wymiennika
  • automatyczne czyszczenie palnika
  • odpopielanie i kompresja popiołu
  • rozbudowane magazynowanie pelletu

Wszystkie te funkcje choć zwiększają cenę urządzenia czynią je niemal  bezobsługowe

W dzisiejszym wpisie skupimy się na mechanicznym czyszczeniu wymiennika. Pozostałe technologie już wkrótce na naszym blogu, zapraszamy!

Każde urządzenie na paliwo stałe w trakcie swojej pracy wytwarza drobne zanieczyszczenia które odkładają się na ścianach wymiennika wodnego. Skumulowane zanieczyszczenia działają jak płaszcz izolacyjny, który utrudnia przeprowadzenie wymiany cieplnej, tym samym obniżając sprawność kotła. Słaby odbiór ciepła powoduje większe spalanie oraz zwiększa emisje w wyniku problemów z osiąganiem zadanej temperatury. Nie ulega więc wątpliwość że w naszym interesie jest to aby wymiennik był czysty. Jak to jednak osiągnąć? W konstrukcjach kotłów pelletowych często wykorzystywane są wymienniki oparte o płomieniówki. Są to ciągi rur przez które spaliny oddają ciepło do wody w wymienniku. Sposoby ich czyszczenie można podzielić na trzy grupy:

a) ręczne

Najprostszy system stosowany w tańszych modelach kotłów. Aby przeprowadzić skuteczne czyszczenie konieczne jest całkowite wygaszenie urządzenia. Pozostałości po spalaniu musimy zeskrobać z powierzchni wymiennika. Dla ułatwienia producenci często dodają do kotła specjalne narzędzia czyszczące dopasowane do kształtu i załamań w wymienniku. Takie sposób czyszczenia wymaga niestety otwarcia komory spalania, więc należy liczyć się z zapyleniem kotłowni. Ręczne czyszczenie choć proste jest niestety czasochłonne. Jak często należy przeprowadzać takie czyszczenie? To zależy od konstrukcji wymiennika, zaleceń producentów oraz jakości i ilości zużytego opału. Zwykle w DTR znajdziemy informacje że kocioł powinien być czyszczony co 3-7, choć im częściej tym lepiej, bowiem mniejsza warstwa sadzy=mniejsze zużycie pelletu.

płomienniki

Przykładowy sposób czyszczenia kotła z wymiennikiem płomieniówkowym poziomym

 

b) pół-automatyczny

Jeśli zależy na kompromisie między niskim stopniem obsługi a cenę ten system będzie najlepszy. Jest prosty, skuteczny i niezawodny a przy okazji nie zwiększa znacząco ceny urządzenia. W kanałach spalinowych kotła umiejscowione są specjalne zawirowywacze (zwane też turbulatorami). Oprócz oczyszczenia kotła spowalniają także spaliny co przekłady się lepszy odzysk cieplny przez wymiennik. Wiszą one na mechanizmie, który jest połączony z dźwignią wyprowadzoną na zewnątrz obudowy kotła. Aby dokonać czyszczenie wystarczy poruszyć nią kilka razy. Cały proces jest więc szybki i prosty. Turbulatory poruszając się najczęściej góra-dół usuwają sadzę z płomieniówek przywracając sprawność kotła. Zdarta sadza opada do popielnika skąd można ją łatwo wybrać. Czyszczenie może odbywać się w trakcie pracy kotła. Producenci zalecają aby poruszać mechanizmem przy każdym uzupełnieniu zasobnika pelletu lub częściej. Raz do roku należy przeprowadzić czyszczenie sezonowe które polega na rozebraniu mechanizmu i usunięciu zaległych zanieczyszczeń.

Zawirowywacze w układzie pionowym

Zawirowywacze w układzie pionowym poruszane dźwignią wyprowadzoną od przodu

c) W pełni automatyczne - link do kotłów

Najbardziej zaawansowany system czyszczenia kotłów na paliwo stałe. Konstrukcja przypomina system pół-automatyczny, z tą różnice że zamiast siły mięśni do poruszania zawirowywaczy wykorzystany jest silnik elektryczny. Współpracuje on ze sterownikiem kotła który zlicza wagę spalonego pelletu i ustala poziom sadzy na wymienniku a co za tym idzie sam dokonuje czyszczenie w odpowiedzi na zapotrzebowanie. Celem kotła jest utrzymanie sprawności na poziomie fabrycznym, dlatego czyszczenie może być przeprowadzone kilka razy dziennie. Sprowadza się do to tego że na wymienniku są śladowe ilości sadzy. Kotły z automatycznym czyszczeniem mają więc największą sprawność ze wszystkich rozwiązań. Wszystkie urządzenie mają też możliwość zaprogramowania okresów czyszczenie tak aby hałas nie przeszkadzał domownikom np. w trakcie snu. Jedyna wymagana obsługa to czyszczenie sezonowe całego mechanizmu.

System zawirowywaczy w układzie pionowym

System zawirowywaczy w układzie pionowym poruszany okresowe przez silnik elektryczny

 

Zdajemy sobie sprawę że wybór optymalnego systemu nie jest łatwy, dlatego serdecznie zapraszamy do rozmowy z naszym doradcą który udzieli porady i  postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania :)

663 499 499

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl