Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Sprzęgło hydrauliczne – do czego służy?

Sprzęgło hydrauliczne to proste urządzenie służące do oddzielania obiegów hydraulicznych grzewczego i kotłowego w instalacjach o średniej i dużej mocy, ale coraz chętniej wykorzystywane też w instalacjach o mocy do 70kW. Sprzęgło hydrauliczne znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie w obiegu jest więcej niż jedna pompa, a szczególnie, jeżeli funkcjonujące w obiegach pompy różnią się od siebie wydajnością. W takim wypadku obiegi wzajemnie zakłócają swoją pracę, konieczna jest więc instalacja urządzenia umożliwiającego ich niezależną pracę. Do tego sprzęgło hydrauliczne pełni jeszcze inne role – podwyższa temperaturę wody powracającej do kotła, co chroni jego instalację przed efektem korozji termicznej, może również służyć do odpowietrzania instalacji oraz wychwytywania z niej zanieczyszczeń metodą grawitacyjną.

Budowa sprzęgła hydraulicznego jest nieskomplikowana: to wykonana z wysokiej jakości stali zamknięta obudowa, w której wnętrzu jest pusta przestrzeń umożliwiająca przepływ i częściowe mieszanie się wody z dwóch (lub więcej) obiegów. Obudowa powinna być termoizolowana, żeby straty ciepła podczas przepływu były jak najmniejsze. Dodatkowo, urządzenie może zostać wyposażone w dwa zawory – jeden – spustowy, na króćcu powrotu, drugi – odpowietrzający – na króćcu zasilania. Dopasowanie sprzęgła hydraulicznego do danej instalacji wymaga znajomości parametrów dopuszczalnych przepływów wszystkich obiegów, różnicy temperatur wody na obiegu źródła oraz powrotu i moc oddawaną przez poszczególne odbiorniki (czyli obiegi). Jeżeli dobrane sprzęgło będzie przewymiarowane, nie wpłynie negatywnie na pracę całego układu. Jeśli jednak będzie zbyt małe, odbiorniki w momencie największego zapotrzebowania na moc nie będą otrzymywać właściwego zasilania.

Zalety zastosowania

Jakie są zalety stosowania sprzęgieł hydraulicznych? Przede wszystkim obiegów nie ma potrzeby równoważyć, funkcjonują bowiem jako oddzielne obiegi z własnymi pompami. Pompy te pracują również z optymalną wydajnością, nie występuje więc nadmierne ich zużycie w przypadku niedostosowania wartości przepływów do parametrów pomp. Przedłuża się ich żywotność, ale też i żywotność samego kotła. Ponadto, w przypadku wyłączenia się pompy jednego z obiegów nie nastąpi przeciążenie obiegu kotłowego. Ważnym elementem jest ochrona kotła przed korozją termiczną: na elementach kotła i instalacji pracujących przy udziale wysokich temperatur pod wpływem szoku termicznego nie powstaje zgorzelina prowadząca do korozji materiału konstrukcyjnego.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl