Facebook Google Maps YouTube Blog
1px Czym ogrzewać dom w 2022r.?

 

W obliczu zmian na rynku energetycznym w 2022 wielu użytkowników zastanawia się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Duże podwyżki materiałów opałowych zmuszą użytkowników do podejmowania działań zmniejszających rachunki za ogrzewanie. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów to ocieplenie ścian budynku. Tym sposobem możemy zredukować koszty ogrzewania nawet o 30%, a przy okazji cieszyć się odnowioną elewacją naszego domu. Dla tańszego ogrzewania można również zastosować głowicę termostatyczne na grzejnikach. Głowice są połączone z zaworem dławiącym, dzięki czemu mogą całkowicie wyłączyć grzejnik po osiągnięciu w pomieszczeniu żądanej temperatury. Zapobiega to przegrzewaniu pomieszczeń, co znacząco podnosi komfort mieszkania. W ten sposób można ograniczyć również temperaturę w pomieszczeniach z których nie korzystamy na co dzień. Wreszcie aby płacić mniej za ogrzewanie możemy zmienić źródło ciepła. Początkowe wysokie nakłady na modernizacje kotłowni stosunkowo szybko zwracają się dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym.

 

Pellet

Jednym z najistotniejszych parametrów na jaki warto zwrócić uwagę przy zakupie pelletu jest jego kaloryczność. Pellet najwyższej klasy (A1) osiąga kaloryczność na poziomie 19MJ/kg, co daje wartość opałową na poziomie ok. 5.2kWh. Jest to zdecydowanie więcej niż przy pellecie gorszej klasy lub tzw. agropelletach. Warto zatem zdecydować się na renomowany pelletu, bowiem nie tylko zyskujemy wysoką efektywność grzewczą, lecz także ograniczamy częstotliwość czyszczenia kotła i popielnika. Wynika to z niskiej zawartości popiołu w pellecie klasy A1 (ok. 0,4%). Choć cena pelletu w ostatnim czasie wzrosła, nadal jest to paliwo oferujące duży komfort eksploatacji w rozsądnej cenie w porównaniu do innych typów opału.

Pompy ciepła

Pompy ciepła, choć obecne w Polsce od kilkunastu lat dopiero ostatnio zdobyły sporą popularność. Wynikało to z obaw użytkownik o wysokie koszty eksploatacji i awaryjność układów chłodniczych. Wiele osób obawiało się, że bez ognia nie będą w stanie utrzymać w budynku komfortowej temperatury. Dodatkowo często pojawiały się wątpliwości czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania, jeśli w budynku nie ma podłogówki tylko grzejniki. Parametry techniczne najnowszych modeli renomowanych producentów takich jak Panasonic, Mitsubischi, Samsung, dowodzą, że pompa ciepła to bezpieczne i ekonomiczne źródło ciepła, na którym można polegać. Wtrysk pary EVI umożliwia efektywną pracę urządzenia bez użycia grzałek nawet w trakcie dużych mrozów. Wysoka temperatura zasilanej wody (do 65°C). umożliwia osiągnięcie komfortowej temperatury na instalacjach opartych całkowicie o ogrzewanie grzejnikowe. Nie należy się obawiać również wysokich kosztów eksploatacji za sprawą wysokiego współczynnika COP w pompach nowej generacji. Czym jest COP (Coefficient Of Performance)? Jest to aktualny stosunek mocy grzewczej pompy ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej. Pompa ciepła zawsze ma współczynnik COP>1, co oznacza, że zawsze jest to ogrzewanie tańsze od prądu. Współczynnik COP jest bardzo różny, gdyż zmienia się on w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury zasilania. Przez to wskaźnik ten nie dostarcza potencjalnemu użytkownikowi rzetelnej wiedzy o efektywności pompy. Dlatego aktualne normy wymagają od producentów podawania współczynnika SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance). Współczynnik ten określa średnia wydajność pompy ciepła w ujęcie sezonowym. Dla przykładu współczynnik SCOP pompy Panasonic serii T-CAP o mocy 12kW wynosi 4,33 dla temperatury zasilania instalacji 35°C oraz 3,33 dla temperatury zasilania 55°C. Oznacza to, że nawet w wypadku instalacji grzejnikowych, pompa ciepła jest ponad 3 razy tańsza od grzania prądem. Dzięki temu koszt ogrzewania pompą ciepła jest obecnie niemal dwukrotnie tańszy od ogrzewania pelletem czy ekogroszkiem (zakładając cenę 70 groszy za kWh prądu i 2000zł za tonę ekogroszku/pelletu). Wymiana ogrzewania węglowego na pompę ciepła to zatem jeden z najlepszych sposobów obecnie na niższe koszty eksploatacji systemu grzewczego. Decydując się na pompę warto pamiętać o możliwości dodatkowego obniżenia rachunków za prąd poprzez zamontowanie instalacji fotowoltaicznej.

Poniżej zamieszczone zostały linki do pomp ciepła i kotłów:

                       

                                                                      https://499.pl/pompy-ciepla                   https://499.pl/kotly

 

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl