Facebook Google Maps YouTube Blog
1pxCzego szukasz?

Wypełnij poniższe pola i wybierz kocioł idealny dla ciebie!

Producent
Cena
  • od
    do

Rzetelna firma

Armatura hydrauliczna – elementy instalacji wspomagające działanie kotła

System centralnego ogrzewania nie mógłby funkcjonować bez odpowiedniej armatury, która umożliwia zarówno optymalny przepływ wody, jak i sterowanie jej odpowiednimi parametrami. Zachowanie właściwej temperatury wody w różnych punkach instalacji i utrzymanie ciśnienia na właściwym poziomie jest kluczowe dla zapewnienia pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczeń, ale także dla zapewnienia odpowiedniej żywotności oraz oszczędnego i efektywnego działania. Proponujemy Państwu szereg urządzeń pozwalających na optymalizację pracy systemu centralnego ogrzewania, a także na zautomatyzowanie wielu jego funkcji i podłączenie urządzeń do sterownika zawiadującego pracą kotła. W naszej ofercie znajdują się m.in. pompy obiegowe, zawory mieszające, sprzęgła hydrauliczne i grupy pompowe.

Pompy obiegowe – utrzymywanie krążenia wody w instalacji

Instalacja grzewcza, która ma dobrze wypełniać swoją rolę, czyli skutecznie rozprowadzać ciepło po całym budynku, musi sprawiać, by woda o odpowiedniej temperaturze trafiała bez przeszkód z kotła do grzejników znajdujących się w różnych pomieszczeniach. Wymuszenie obiegu wody wymaga stosowania specjalnych pomp, które będą podtrzymywały przepływ. W przypadku większych budynków i bardziej skomplikowanych instalacji stosuje się kilka niezależnych obiegów wody. Umożliwia to selektywne zasilanie różnych części instalacji centralnego ogrzewania wodą o odmiennych parametrach, a przy wsparciu zaawansowanej automatyki – na łatwe zarządzanie całym układem. Podział na różne obiegi wody jest także niezbędny przy jednoczesnym stosowaniu grzejników i ogrzewania podłogowego. W takich przypadkach niezbędne jest stosowanie zaworów mieszających czy sprzęgieł hydraulicznych umożliwiających kierowanie do różnych obiegów wody o określonej temperaturze i wyrównywanie ciśnienia.

Zawory mieszające i sprzęgła hydrauliczne – jeden kocioł, wiele obiegów o różnej temperaturze wody i ciśnieniu

Stosowanie zaworów mieszających pozwala na dostarczanie do wybranych fragmentów instalacji centralnego ogrzewania wody o odpowiedniej, ustalonej przez użytkownika temperaturze. Sterowanie pracą zaworów może być w dużym stopniu zautomatyzowane dzięki stosowaniu podłączonych do głównego sterownika siłowników. Zawory mieszające mogą okazać się niezbędne także wówczas, gdy jedna instalacja grzewcza jest zasilana przez kilka źródeł ciepła – np. używane równolegle z kotłem pompy ciepła czy kolektory solarne.

Bardziej złożone instalacje wymagają nie tylko regulacji temperatury wody w różnych jej punktach, ale także wyrównywania ciśnienia pomiędzy różnymi obiegami a wodą podgrzewaną w kotle. Rolę tę pełnią sprzęgła hydrauliczne, które dzięki swojej budowie stanowią bufor między częściami centralnego ogrzewania pracującymi pod kontrolą różnych pomp obiegowych a kotłem, automatycznie ujednolicając ciśnienie.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl