Facebook Google Maps YouTube Blog
Czego szukasz?

Wypełnij poniższe pola i wybierz kocioł idealny dla ciebie!

Producent
Cena
  • od
    do

Rzetelna firma

Kotły zgazujące Atmos – czyste spalanie drewna, pelletu i węgla

Czeskie przedsiębiorstwo Jaroslav Cankař a Syn, które wytwarza kotły Atmos, zajmuje się produkcją urządzeń wykorzystujących zgazowanie drewna od 1936 roku. Firma rozpoczynała swą działalność od budowy instalacji zgazowujących, które dostarczały paliwa do silników spalinowych samochodów i motorówek, a z czasem rozpoczęła produkcję kotłów zgazujących przeznaczonych do pozyskiwania ciepła przez możliwie najefektywniejsze spalanie drewna. Dziś firma wytwarzająca kotły Atmos jest jednym z europejskich potentatów rynku systemów grzewczych wykorzystujących paliwa stałe. Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby do wielu krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, Niemiec, Francji, Austrii oraz krajów skandynawskich. Urządzenia oferowane przez firmę Atmos są w pełni ekologiczne i spełniają wymogi klasy 5 oraz EcoDesign/Europrojekt.

Kotły zgazujące – korzyści z wykorzystania zjawiska pirolizy

Kotły zgazujące drewno osiągają wysoką efektywność dzięki temu, że wykorzystują pirolizę do uwolnienia i efektywnego spalenia zawartego w drewnie gazu. Zasada działania urządzeń tego typu opiera się na tym, że w drewnie umieszczonym w piecu zachodzą różne zjawiska, zależnie od panującej temperatury. Pierwszym etapem jest podgrzewanie drewna w celu odparowania resztki wilgoci. Następnie w nieco wyższej temperaturze, ale bez dostarczania tlenu, zachodzi proces karbonizacji, czyli uwalniania się gazu drzewnego. Wraz z dalszym wzrostem temperatury drewno, a właściwie węgiel drzewny, jest spalany, a uwolniony wcześniej gaz przedostaje się do właściwej komory spalania, gdzie w wysokiej temperaturze (sięgającej 1200˚C) pali się w obecności dostarczanego tlenu. Na tej samej zasadzie zgazowaniu może być poddawany węgiel kamienny czy brunatny.

Kotły Atmos – warunki sprawnego funkcjonowania

Efektywne spalanie drewna w zgazujących kotłach Atmos wymaga używania paliwa o odpowiedniej wilgotności – zalecany poziom to maksymalnie 20%. Drewno, które byłoby bardziej mokre, powodowałoby wydzielanie zbyt dużej ilości pary wodnej i zmniejszało temperaturę spalania, obniżając jego efektywność. Ze względu na konieczność utrzymania wysokiej temperatury spalania woda powracająca nie może być zbyt zimna. W związku z tym istnieje konieczność stosowania zbiorników buforowych czy akumulacyjnych z zaworami mieszającymi w instalacjach, w których pracują kotły zgazujące drewno, pellety bądź węgiel.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl