Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Kominki na pellet: estetyka i praktycyzm

Ekonomiczne i praktyczne zalety ogrzewania domostw pelletem są znane i coraz częściej doceniane przez konsumentów w kraju i zagranicą. Jest to paliwo o wysokiej kaloryczności, wydajne, ekologiczne, z zerowym niemal śladem węglowym, do tego łatwo dostępne i niezbyt drogie, dlatego kotły na pellet cieszą się niemalejącym zainteresowaniem i często są wybierane jako źródło energii cieplnej w budynkach mieszkalnych, publicznych, produkcyjnych i in. Pellet najczęściej wykonany jest ze sprasowanych wiórów drzewnych, nic dziwnego więc, że szybko pojawiła się koncepcja wykorzystania go nie tylko jako opału w kotłach CO, ale i… kominkach.

Kominki na pellet to połączenie estetyki i praktycyzmu. Z jednej strony elegancka, gustowna, będąca ozdobą salonu obudowa paleniska i urokliwie migoczący z niego ogień, z drugiej zaś wydajne i niebrudzące paliwo o dobrych właściwościach grzewczych oraz nowoczesnej konstrukcji automatyczne urządzenie, które może ogrzać nawet sporej powierzchni dom. Zalety są widzialne na pierwszy rzut oka: nie trzeba nosić drewna do kominka, można rozpalać i wygaszać wkład automatycznie, regulować sprawność grzewczą takiego kominka na pellet, ponadto opał można z powodzeniem składuje się bez zbytniego zajmowania przestrzeni w piwnicy czy na strychu. Kominki opalane pelletem mogą dystrybuować gorące powietrze lub mieć płaszcz wodny. Kominek taki nie potrzebuje w zasadzie tradycyjnego przewodu kominowego, można zainstalować go do komina z rur kwasoodpornych, które prowadzi się po elewacji. Tu również pojawia się argument mobilności takiego rozwiązania – kominek na pellet można przenieść do innego pomieszczenia i podłączyć bez większego problemu. Rozwinięciem koncepcji kominka są piece na pellet. Przyjrzyjmy się jednemu z nich bliżej.

MZ Meribel

MZ Meribel to piec na pellet przeznaczony do montażu w pomieszczeniach mieszkaniowych. Jest to piec z płaszczem wodnym o wyjątkowo estetycznej obudowie paleniska, dzięki czemu można z powodzeniem instalować go w we wnętrzach domów. Lico estetycznie wyglądającej obudowy pieca MZ Meribel ma wbudowaną czarną taflę ze szkła ceramicznego, co stanowi dodatkową ozdobę urządzenia i pozwala obserwatorom cieszyć się migotaniem płomieni. Do tego MZ Meribel to piec zautomatyzowany: jego sterowanie umożliwia samoczynne rozpalanie i podawanie pelletu. Przy całkowitej mocy cieplnej o wysokości 18,2 kW piec jest w stanie ogrzać kubaturę o wielkości 460 m³. Waga niezaładowanego MZ Meribel to 180 kg, jest więc o wiele lżejszy od klasycznego wkładu kominkowego i można go z powodzeniem instalować w pomieszczeniach bez konieczności dodatkowego wzmacniania stropu/podłogi. Sprawność cieplna urządzenia jest wysoka i wynosi 90,5 %, co przy zastosowaniu pelletu jako opału powoduje, że ładunek granulatu spala się niemal całkowicie, pozostawiając po sobie niewielką tylko ilość popiołu. Oznacza to rzadszą konieczność odpopielania urządzania.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl