Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Ogrzewanie pomieszczeń wielkopowierzchniowych

Ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych o dużej i nie w pełni wykorzystanej kubaturze przy zastosowaniu tradycyjnego rodzaju instalacji grzewczej jest trudne, choćby ze względu na wysokość pomieszczeń, niedostateczną ich termoizolację lub specyfikę pracy danego budynku. W takich warunkach ciepłe powietrze z łatwością unosi się do góry i dodatkowo jeszcze ucieka przez często otwierane drzwi, luki załadunkowe, bramy wjazdowe i wejścia o innym charakterze, zatem ogrzewanie konwekcyjne okazuje się być niewystarczające. A nawet jeśli liczba grzejników jest dostateczna, to w perspektywie ogrzewanie takie przestaje być ekonomiczne, bo często otwierane drzwi powodują szybkie wychłodzenie się pomieszczenia, które, ze względu na dużą powierzchnię, trudno jest potem na powrót ogrzać do wymaganej temperatury. Sytuacja taka najczęściej spotykana jest w budynkach o charakterze przemysłowym, magazynowym, usługowym, rolniczo-produkcyjnym czy sportowym, m.in. w halach fabrycznych, magazynach, szklarniach, chlewniach, fermach lub w halach sportowych. Jak zatem rozwiązać kwestię ogrzewania pomieszczeń wielkopowierzchniowych? Rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń pracujących w trybie efektywnej wymianie ciepła, czyli nagrzewnic. Jak działają nagrzewnice? Są to urządzenia grzewcze do szybkiego nagrzewania dużych przestrzeni, wykorzystujące działanie wentylatorów do wymuszenia ruchu powietrza. Podczas przepływu przez urządzenie powietrze jest ogrzewane, a przy wylocie z dyszy może osiągać temperatury nawet do 90°C. Nagrzewnice mogą przybierać różne formy, np. podwieszane, stacjonarne i mobilne, zaś jako paliwo mogą wykorzystywać gaz LPG, olej napędowy, gaz ziemny, jak również paliwa odnawialne – biomasę czy pellet. Przyjrzyjmy się ciekawej propozycji zasilanej pelletem własnie.

Nagrzewnice Orte Pellet

Nagrzewnice Orte Pellet to rodzina automatycznych, służących do efektywnej wymiany ciepła urządzeń o bardzo wysokiej sprawności grzewczej sięgającej ponad 90%. Wydajność urządzeń to ogrzanie (w zależności od modelu) od 1500 do 15200 m3 powietrza na godzinę. Orte Pellet jako paliwa używają pelletów, a przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń o dużej kubaturze w budynkach różnego typu: mieszkalnych, produkcyjnych, rolniczych, sportowo-usługowych, publicznych i innych. Urządzenia te mają charakter mobilny, dzięki czemu można stosować je i jako autonomiczne ogrzewanie, i jako ogrzewanie uzupełniające w sytuacji, gdy lokalna instalacja grzewcza jest niedostatecznie wydajna. Rodzina obejmuje modele o mocy 24, 35, 45, 80, 130 i 250 kW; model o mocy 24 kW służy do ogrzewania bezpośredniego, kolejne zaś rozprowadzają gorące powietrze do kanałów powietrznych. Orte Pellet zintegrowane są ze zbiornikiem na paliwo, które do urządzenia dostarczane jest automatycznie przy pomocy podajnika ślimakowego. Nagrzewnice zostały przez producenta wyposażone także w systemy bezpieczeństwa, obejmujące m.in. czujniki temperatury podajnika i przegrzania kotła, czujnik foto badający jasność płomienia wewnątrz urządzenia (urządzenie reguluje dzięki temu ilość podawanego paliwa lub wyłącza się) oraz giętką, umieszczoną z boku rurę, która w przypadku zajęcia się paliwa w jej wnętrzu błyskawicznie topi się, odcinając płomieniom jedyną drogę do zasobnika z pelletem.

Nagrzewnice Orte Pellet składają się ze stalowego wymiennika ciepła, wentylatora promieniowego z transformatorową regulacją prędkości pracy, wyprodukowanego z najwyższej jakości stali palnika zarządzanego sterownikiem i głowicy z przepustnicami lub wpustowej do rozprowadzenia powietrza kanałami. Czynności rozpalania, spalania, czuwania i wygaszania kontrolowane są automatycznie. Palnik ma zainstalowaną funkcję automatycznego usuwania popiołu, nie zachodzi więc potrzeba czyszczenia go codziennie. Co jednak ważne – nagrzewnice korzystają z powietrza wewnątrz pomieszczenia, zatem przy ich użytkowaniu należy pamiętać o zapewnieniu właściwego dopływu świeżego powietrza, co zapewni lepszy proces spalania pelletu. Ilość doprowadzonego do urządzenia musi być zgodna z jego wydajnością (przepływ w ciągu godziny) oraz z zapotrzebowaniem na spalanie danego typu paliwa.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl