Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Zalety użytkowania kotłów na ekogroszek

Zalety użytkowania kotłów na ekogroszek

W dobie rosnących cen paliw oraz kryzysu klimatycznego kotły na ekogroszek wydają się kuszącą opcją podczas podejmowania decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania swojego domu. W końcu sama nazwa spalanego w tych piecach paliwa brzmi bardzo ekologicznie. Czy warto zatem ogrzewać dom kotłem na ekogroszek, a jeśli tak – to dlaczego? Odpowiedzi w naszym artykule!

Czym jest ekogroszek?

Zanim opowiemy o tym, czym są kotły na ekogroszek, skupmy się na samym paliwie. Otóż ekogroszek to nazwa handlowa dla paliwa stałego, które jest produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Jaka jest zatem różnica między „tradycyjnym” węglem spalanym w większości polskich domów? Obydwa te paliwa należą do tej samej grupy opałowej. Ekogroszek zatem powstaje z tych samych źródeł, co tradycyjny węgiel orzech lub kotka. Jednak ten drugi charakteryzuje się wysoką emisją zanieczyszczeń podczas procesów spalania i nie da się tego uniknąć nawet przy zastosowaniu kotłów najwyższej klasy. Jeśli natomiast chodzi o ekogroszek, jest to paliwo o ziarnach od 5 do 25 mm, które powstało z wyselekcjonowanych złoży węgla. Podczas produkcji poddawany jest procesom wypiekania i przesiewania, co zmniejsza ilość związków siarki, azotu, dwutlenku węgla czy pyłu. Kotły na ekogroszek również działają w inny sposób niż zwykłe kotły węglowe, dzięki czemu proces spalania tego paliwa jest bardziej ekologiczny.

Czy palenie ekogroszkiem jest ekologiczne?

Faktem jest, że ekogroszek powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. Dlaczego zatem jest postrzegany jako bardziej ekologiczny niż zwykły węgiel spalany w większości polskich domów? Aby drobny węgiel kamienny mógł zyskać przedrostek eko i stać się ekogroszkiem, musi odznaczać się kilkoma kluczowymi parametrami. Przede wszystkim jest to:

  • niska zdolność spiekania,
  • zawartość popiołu poniżej 10%, siarki poniżej 1,0%,
  • wilgotność poniżej 10%,
  • granulacja od 5 mm do 25 mm.

Paliwo o takich parametrach jest odsiarczone, wysokokaloryczne, posiada małą zawartość substancji niepalnych. Dzięki temu w procesie spalania uwalnia niewielką emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Wszystko to sprawia, że palenie ekogroszkiem jest jak najbardziej ekologiczne.

Dlaczego warto mieć kocioł na ekogroszek?

Jakie zalety mają kotły na ekogroszek? Sklep online 499.pl pomógł nam zgromadzić kilka podstawowych korzyści, które niesie za sobą montaż tego urządzenia.

  • Ekonomiczne paliwo – wysoka kaloryczność ekogroszku sprawia, że nie potrzeba go dużo, by ogrzać dom. Chociaż cena za tonę jest wyższa niż w przypadku węgla, to ekogroszek będzie bardziej wydajny.
  • Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisku – spalany ekogroszek emituje 25% dwutlenku węgla i 90% tlenku węgla oraz pyłów mniej niż zwykły węgiel.
  • Pełna automatyzacja – kotły c.o. na ekogroszek można w pełni zautomatyzować, dzięki czemu są wygodne i proste w obsłudze.

Zdaniem ekspertów dobrej jakości ekogroszek to ekologiczne i sprawdzone paliwo o wysokiej kaloryczności. Warto zatem rozważyć ten sposób ogrzewania swojego domu.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl