Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Co to znaczy, że kocioł jest piątej klasy?

palenisko

Istnieje bardzo wiele sposób na ogrzanie swojego domu. W dobie kryzysu klimatycznego oraz coraz wyższych kosztów energii, naturalnie poszukujemy jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Producenci coraz częściej proponują nam kotły na pellet, drewno czy węgiel V klasy. Co to takiego oznacza?

Klasa energetyczna kotła

Klasy kotła oznaczają efektywność energetyczną kotła. Jeśli kocioł na drewno, pellet, węgiel czy biomasę należy do piątej klasy, oznacza to, że znajduje się on w grupie urządzeń o najwyższej efektywności. Im wyższa klasa, tym mniej energii potrzebuje urządzenie do ogrzania pomieszczenia. Zatem kocioł 5 klasy jest bardzo wydajny, energooszczędny i zdecydowanie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Spełnia najwyższe wymogi według norm europejskich, a do tego redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Zadana klasa energetyczna kotła jest określana zgodnie z normami europejskimi i jest wymagana przez dyrektywę ecodesign.

Czym jest dyrektywa ecodesign?

Dyrektywa ecodesign określa wymagania dotyczące efektywności energetycznej urządzeń grzewczych, które są używane na terenie Unii Europejskiej. Obejmuje ona tak kotły na drewno, jak i na pellet, węgiel czy biomasę. W ramach tej dyrektywy ustalane są wymagania dotyczące m.in.:

  •  sprawności cieplnej kotłów, 
  • emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
  • poziomu hałasu emitowanego przez urządzenia.

 

Wymagania te są corocznie uaktualniane, a producenci muszą dostosować swoje produkty do wymagań rozporządzenia. Wszystkie kotły, które są używane na terenie Unii Europejskiej, muszą spełniać wymagania dyrektywy ecodesign. Producenci kotłów są zobowiązani do przygotowania swoich produktów do dyrektywy ecodesign, a na kotłach powinno znajdować się oznaczenie, informujące o tym, że spełniają one właśnie te wymagania.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl