Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Jakie kotły nadają się do opalania drewnem?

kocioł grzewczy

Jakie kotły nadają się do opalania drewnem? Dla wielu osób, posiadających dostęp do taniego i ekologicznego paliwa, jakim jest drewno, decyzja o wyborze odpowiedniego kotła grzewczego może być kluczowa. W tym artykule omówimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła do ogrzewania drewnem.

Kotły na paliwo stałe

Jednym z podstawowych wymagań, jeśli chodzi o kotły do drewna, jest możliwość spalania paliwa stałego. Tutaj mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kotłów, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych, które doskonale sprawdzają się w przypadku opalania drewnem.

  • Kotły żeliwne i stalowe

Wyróżnić można kotły żeliwne i stalowe. Kotły żeliwne znane są ze swojej trwałości i odporności na korozję, dzięki czemu mogą posłużyć przez wiele lat. Z kolei kotły stalowe charakteryzują się lżejszą konstrukcją i szybszym rozprowadzaniem ciepła. W obu przypadkach ważne jest, aby konstrukcja kotła pozwalała na swobodne i sprawne spalanie drewna.

  • Kotły górno i dolno spalające

W zależności od technologii stosowanej w kotle, możemy wyróżnić kotły górno i dolno spalające. Kotły górno spalające charakteryzują się tradycyjnym spalaniem paliwa, gdzie drewno kładzie się na ruszcie, a powstałe gazy spalinowe odprowadzane są przez wymiennik cieplny. Z kolei kotły na drewno dolno spalające to nowocześniejsze rozwiązania, które polegają na odwróconym procesie spalania – czyli paleniu drewna od góry do dołu. Ta technologia pozwala na wyższą sprawność i redukcję emisji szkodliwych substancji.

Dopasowanie odpowiedniego kotła do drewna

Drewno jest paliwem o znacznie większej objętości niż np. węgiel, dlatego też ważne jest, aby wybrać kocioł z odpowiednio dużą komorą paleniskową. Pozwoli to na dłuższe okresy między kolejnymi załadunkami paliwa oraz lepsze wykorzystanie energii zawartej w drewnie. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest dopasowanie mocy kotła do potrzeb naszego domu. Wybierając zbyt duży kocioł, ryzykujemy nadmierne zużycie paliwa i niższą efektywność, podczas gdy zbyt mały kocioł nie będzie w stanie ogrzać całego budynku.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl