Facebook Google Maps YouTube Blog
1px

Kocioł kondensacyjny – czym jest i jak działa?

Kotły kondensacyjne to kotły działające jak kotły z zamkniętą komorą spalania, ale wyposażone w instalację umożliwiającą odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin. Energia ta zawarta jest w parze wodnej, będącej częścią gazów spalinowych. Najprościej mówiąc – spaliny z komory kierowane są na wymiennik ciepła, który pod wpływem powracającej z instalacji CO wody powoduje schłodzenie się spalin tak, by zawarta w nich i w powietrzu atmosferycznym para wodna skropliła się (skondensowała, stąd nazwa typu kotła) w  wodę. Ta oddaje swoją energię cieplną, którą przejmuje instalacja. Dzięki temu rozwiązaniu kotły kondensacyjne wykazują się większą sprawnością grzewczą niż tradycyjne kotły z zamknięta komorą spalania, a do tego możliwe staje się zmniejszenie zużycia opału. Kotły kondensacyjne często są kotłami wykorzystującymi jako paliwo gaz (CNG lub LPG), ale na rynku znajdziemy również kotły kondensacyjne opalane paliwami stałymi, np. pelletem albo kotły olejowe.

Kotły kondensacyjne, w porównaniu do tradycyjnych kotłów są jednak stosunkowo drogie w zakupie. Ale ich zalety rekompensują wydatek, który zwraca się z czasem eksploatacji kotła kondensacyjnego. Ponadto jeśli zaplanujemy jego kupno jeszcze na etapie projektowania budynku, uda się uniknąć niektórych wydatków, choćby budowy komina ceramicznego; temperatura wylotowa spalin będzie niższa, budynek nie będzie więc wymagał tak odpornego na ich działanie komina. Dodatkowo kotły te mają z reguły duży zakres regulacji mocy. Oznacza to, że urządzenie może pracować już przy niskiej temperaturze zasilania, a więc współpracować np. z systemem ogrzewania podłogowego.

Lazar Inter Fire – kocioł kondensacyjny na pellet

Ciekawą propozycją dla chcących sprawdzić zalety kotła kondensacyjnego jest zasilany pelletem kocioł Lazar Inter Fire. Urządzenie to osiąga imponującą sprawność grzewczą w wysokości 104,4% (kotły z zamkniętą komorą spalania to sprawność około 90%), producent informuje, że jest to pierwsze w Polsce urządzenie kondensacyjne wykorzystujące pellet jako opał. Wysoka sprawność grzewcza spowodowana jest zastosowaniem w konstrukcji kotła Lazar Inter Fire sondy lambda, która kontrolując i regulując dostęp powietrza do paleniska zapewnia optymalne warunki spalania opału. Sonda współpracuje z nowoczesnym sterownikiem urządzenia, obsługującym nie tylko obieg centralnego ogrzewania, ale i CWU; sterownik oferuje możliwość rozbudowy systemu o kolejne dwa obiegi oraz dostosowanie pracy kotła do warunków pogodowych.

Kocioł Lazar Inter Fire ma niewielkie, kompaktowe wymiary, zatem z powodzeniem da się go zainstalować w większości kotłowni. Zbiornik na pellet ma standardową pojemność 240 l, zaś opał podawany jest do palnika za pomocą podajnika ślimakowego, zabezpieczonego śluzą przed zapłonem. Sam palnik wykonany jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej, a jego kształt opracowany jest pod kierunkiem optymalnego spalania się pelletów. Palnik jest czyszczony automatycznie przed każdym rozpaleniem i po wygaszeniu kotła, dzięki czemu uruchomienie urządzenia jest szybsze, a praca – wydajniejsza. Automatycznie czyszczony jest również wymiennik ciepła kotła. Urządzenie posiada w opcji moduł do obsługi internetowej oraz system do automatycznego odpopielania komory spalania.

1pxdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl